Karlsruhe to miasto w południowo-zachodniej części Niemiec, położone nad rzekami Alb i Pfinz w bezpośrednim sąsiedztwie francuskiej granicy. Dzięki naszym busom do Karlsruhe będziesz mógł zwiedzić to wspaniałe miasto! Miasto założono w 1715 roku na polecenie ówczesnego margrabiego Badenii-Durlach – Karola III Wilhelma Badeńskiego (1679-1738). Pierwszą budowlą jaka powstała był okazały pałac myśliwski, w którym władca szukał oderwania od monotonii życia codziennego i rodzinnego (zwykle w ramionach licznych kochanek).

Sprawdź nasze busy do Karlsruhe, przewóz naszym busem gwarantuje Ci komfort i bezpieczeństwo.

Zadzwoń teraz i zarezerwuj miejsce! 690 828 869

Stąd też wywodzi się nazwa miasta oznaczająca po prostu „schronienie Karola”. Bardzo szybko wokół rezydencji rozrosło się miasto, które jeszcze w tym samym wieku stało się stolicą Badenii. Po śmierci margrabiego w 1738 roku jego ciało złożono w krypcie grobowej usytuowanej na rynku miejskim (Marktplatz). Nad nią ustawiono drewniany pomnik grobowy w kształcie piramidy. W czasie przebudowy głównego placu miasta jaka miała miejsce na początku XIX wieku drewniany grobowiec zastąpiony został nową piramidą wykonaną z charakterystycznego drewnianego piaskowca. W wieku XIX Karlsruhe stanowiło znaczący europejski ośrodek naukowy. Swoje pionierskie badania nad falami elektromagnetycznymi prowadził tu m.in. wybitny niemiecki fizyk Heinrich Hertz (1857-1894). Najtragiczniejszy swój okres miasto przeżywało pod koniec II wojny światowej. W wyniku alianckich nalotów zniszczona została większość zabytkowego centrum. Po wojnie odbudowano miasto.

Zwiedzanie

W swoim obecnym kształcie centrum Karlsruhe powstało na przełomie XVIII i XIX wieku według projektu wybitnego niemieckiego architekta epoki klasycyzmu Friedricha Weinbrennera (1766-1826). Serce miasta stanowią znajdujące się obok siebie dwa place: Friedrichsplatz i Marktplatz. To właśnie wokół nich skupia się najwięcej zabytkowych budowli Karlsruhe. Jedną z najciekawszych z nich jest otoczony malowniczymi ogrodami okazały późnobarokowy pałac. W swoim obecnym kształcie powstał on w połowie XVIII wieku na wzór podobnych tego tupu budowli w sąsiedniej Francji. Obecnie w jego murach znajduje się Muzeum Regionalne Badenii (Badisches Landesmuseum). Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. wzniesiony w latach 1811-1825 okazały Ratusz, stanowiący siedzibę biskupa kościół Miejski (Stadtkirche), XVI wieczny renesansowy zamek Gottesaue, neogotycki kościół św. Bernarda, budynek mennicy miejskiej, kościół św. Stefana (Kirche St. Stephan) oraz znajdująca się na rynku piramida grobowa fundatora miasta Karola Wilhelma. Odwiedzając Karlsruhe warto także wybrać się do znajdującego się poza centrum miasta (Lorenzstr. 19) Zentrum für Kunst und Medientechnologie (Centrum Sztuki i Technologii Informacyjnej). Są tu trzy interesujące muzea oraz działa kilka interesujących instytucji badawczych.

Sprawdź nasze inne połączenia – oferujemy nie tylko busy do Karlsruhe!

Call Now Button