busbeny@gmail.com       tel. 690 828 869      

tekst alternatywny

Stuttgart

Stuttgart - stolica kraju związkowego Badenia-Wirtembergia i największe miasto (595 tys. mieszk.) południowo-zachodniej części Niemiec; duże centrum handlu i przemysłu, słynące z produkowanych tu samochodów Mercedes i Porsche. W pobliskim Bad Canstatt znajdują się drugie co do wielkości źródła wody mineralnej w Europie, dostarczające około 20 mln litrów dziennie, w mieście produkuje się też wyśmienite wina.

 

Zabytki

Stuttgart ma wiele ciekawych atrakcji. Wspaniale zamki i pałace, kościoły z minionych stuleci, światowej sławy muzea, przykłady architektury z wielu epok, zachęcające do wypoczynku ogrody i parki, wśród nich niezwykły ogród botaniczno - zoologiczny Wilhelma oraz inne zajmujące propozycje jak planetarium, kolej zębatkowa w środku miasta no i naturalnie pierwsza wieża telewizyjna świata. Dziś miasto łączy cechy wielkiego ośrodka przemysłowego i uzdrowiska, pełnego obszernych parków, winnic, stref dla pieszych i ścieżek rowerowych. Do najcenniejszych zabytków średniowiecznego Stuttgartu należą: pochodzący z końca XIII w. kościół klasztorny (Stifskirche) i XIV-wieczny Stary Pałac (Altes Schloß). Wśród licznych pałaców wzniesionych od czasu nadania miastu rangi stolicy księstwa uwagę zwraca imponujący XVIII-wieczny Nowy Pałac (Neues Schloß). Galeria Państwowa w Stuttgarcie (Staatsgalerie Stuttgart) eksponuje prace sztuki współczesnej (m.in. Picassa, Kandinsky'ego i Dalego).

 

Pałace Stuttgartu

Książę Carl Eugen von Wurttemberg był inicjatorem powstania New Castle, zbudowanego jako wielka barokowa rezydencja, mająca stanowić imitację Wersalu. W dniu 3 września 1746 został położony kamień węgielny. Architektem był Leopoldo Matteo Retti, doskonale zorientowany we współczesnej architekturze Francji. Jego projekt uwzględniał zamknięte wewnętrzny dziedziniec, mający kształt podkowy, oraz dwa boczne skrzydła. Po śmierci Philippe de la Rettis projekt rozwijał Guepiere, który ukończył skrzydła, umieścił kopułę na budynku głównym i stworzył rokokowe dekoracje w skrzydle ogrodowym, a częściowo w Corps de Logis. Dziś New Castle to miejsce lokalizacji pokojów rządowych. Inny rokokowy pałac Solitude nie mógłby wyprzeć się swojego podobieństwa do Sanssouci. Sam pałac pełnił funkcje reprezentacyjne; do jego tylnej ściany dobudowano wijący się szereg tzw. budynków kawalerskich służących jako pomieszczenia mieszkalne, jadalne, salony i pomieszczenia dla czeladzi. Kolejny pałac i rezydencja Ludwigsburg to wspaniała rezydencja barokowa, największe założenie pałacowe w Niemczech składające się z 18 budynków z 452 pomieszczeniami łącznie usytuowanych w parku o powierzchni 32 hektarów. Schloss Favorite powstał w latach 1717 do 1723. Usytuowany jest w rozległym parku, który książę założył pierwotnie jako swoja bażanciarnię. Frisoni otoczył pałacyk kolistym placem, z którego w otaczający las rozchodziły się gwiaździście przesieki.

Sprawdź nasze połączenia Polska - Niemcy, przewóz naszym busem gwarantuje Ci komfort i bezpieczeństwo.

Zadzwoń teraz i zarezerwuj miejsce!

 

Festiwale

Mieszkańcy Stuttgartu przywiązują dużą wagę do przyjemności. Ich znamiennymi cechami są zamiłowanie do jedzenia i picia, a także do luźnej swobodnej zabawy. Ewidentnym przejawem tego jest Stuttgarcki Festiwal Piwa, którego początki siegają XIX wieku, a wielkością ustępuje jedynie słynnemu Octoberfest. Festiwal odbywa się dwukrotnie - wiosną i jesienią, a obok lejacych się strumieni złotego napoju wszędzie słychać muzykę folklorystyczną i popularną. Można też przejechać się na karuzeli. W sierpniu odbywa się tu też Festiwal Wina Weindorf, podczas którego poza szlachetnymi trunkami dominuje regionalna kuchnia. Trzeci ważny festiwal to Sommerfest - festiwal tańca i wesołej zabawy. Niezwykle barwnym i przyciągajacym ludzi wydarzeniem są Targi Bożonarodzeniowe. Na targach można znaleźć ponad 200 jedynych w swoim rodzaju pięknie udekorowanych stoisk. W Stuttgarcie zachwycają zwłaszcza budki ze stoiskami z wdzięcznie przyozdobionymi dachami. Na stoiskach nie brak ani Świętych Mikołajów z szeleszczącymi brodami ani postaci aniołków ani wspaniałych zimowych krajobrazów. Stuttgarckie Targi Bożonarodzeniowe ze swoja ponad 300-letnia tradycja i atrakcyjna oferta towarów gwiazdkowych należą do jednych z najwspanialszych tego typu imprez w całej Europie.

 Kolebka motoryzacji

Stuttgart ma wiele zalet i bogatą historię. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miasto jest kolebką motoryzacji. Właśnie tutaj Gottlieb Daimler i Karl Benz stworzyli pierwszy automobil. W pobliżu Stuttgartu znajdują się fabryki Mercedesa, Maybacha i Porsche, także tutaj powstał prototyp VW Beetle, czyli po prostu garbusa. W Stuttgarcie jest wydawanych wiele magazynów samochodowych. Znajduje się tu także raj dla fanów marki mercedes, czyli Muzeum Mercedesa. Na trzech piętrach można cofnąć się do początków motoryzacji i obejrzeć ponad 160 modeli. Są tutaj nawet pierwsze modele samochodów zaprojektowane przez Karla Benza i Gottlieba Daimlera, a także pierwszy Mercedes.

Busy do Stuttgartu z Polski

Jeśli chciałbyś odwiedzić to niesamowite niemieckie miasto, skorzystaj z usług BenyBus i postaw na wygodny i bezpieczny transport Polski do Stuttgartu. Dowieziemy Cię na miejsce pod same drzwi. Brzmi kusząco? Nie zastanawiaj się i wyrusz w drogę razem z nami - czy to do pracy, czy w celach wypoczynkowych. Na pewno zadbamy o Ciebie najlepiej, jak potrafimy! Co ważne, nasze busy do Stuttgartu kursują według stałego rozkładu jazdy z różnych polskich miast. Sprawdź np. busy do Niemiec z Lublina czy busy do Niemiec z Łodzi.

TOP

Odwiedź naszą stronę na facebooku,polub, śledź newsy, bierz udział w konkursach!